Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Tenis Tenisowy Power Ranking: Polska w finale Pucharu Hopmana
Grzegorz Panfil i Agnieszka Radwańska.
fot. Facebook
Grzegorz Panfil i Agnieszka Radwańska.

Tenisowy Power Ranking: Polska w finale Pucharu Hopmana

Tenis | 05 stycznia 2014 20:25 | Hubert Błaszczyk

Nowy sezon, nowe nadzieje, ale też nowa pozycja na SPORT4FANS. W każdą niedzielę będziemy podsumowywać tenisowe zmagania naszych zawodników, uaktualniając Power Ranking. Co to takiego? Tłumacząc najprościej – wskaźnik obecnej formy tenisistów. Dziś, inauguracyjne notowanie, nie będzie więc spadków, ani awansów.


1. Agnieszka Radwańska (finał Pucharu Hopmana)
Radwańskiej w tym tygodniu nie grało się łatwo w Perth. Nasza najlepsza zawodniczka toczyła zacięte, trzy-setowe boje z Samanthą Stosur i Alize Cornet. Oba 5. tenisistka świata rozstrzygnęła na własną korzyść. Z kolei w mikście z Grzegorzem Panfilem, udało im się pokonać Stosur i Bernarda Tomica, choć po pierwszym secie, przegranym do 1 nie wyglądało to różowo. Finałowy mikst to była już jednak egzekucja. Tsonga z Cornet byli świetnie zgrani i naszej parze nie udało się w tym spotkaniu nawet zaistnieć.

 

2. Mariusz Fyrstenberg (tytuł deblowy w Brisbane)
Na odmiennych biegunach sezon zaczynają stali partnerzy deblowi – Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski. Ten pierwszy wraz z Danielem Nestorem sięgnął po tytuł w Brisbane, a drugi odpadł w pierwszej rundzie z Łukaszem Kubotem w Doha. Kibice nie muszą się jednak martwić, bo nasza deblowa para nie ma zamiaru się rozchodzić. W nadchodzącym tygodniu obaj zagrają już razem.

 

3. Grzegorz Panfil (finał Pucharu Hopmana)
Panfil, to gość, który najmniej spodziewany był na tak wysokim miejscu w tym rankingu. W minionym tygodniu co prawda nie wygrał żadnego spotkania singlowego, ale miał swój udział w zwycięstwie mikstowym nad Stosur i Tomicem. W dodatku pokazał się z dobrej strony w meczu singlowym przeciwko Jo-Wilfriedowi Tsondze. Kto wie? Może jego bardzo dobra gra w Perth zostanie dostrzeżona i Polak wystąpi w eliminacjach Australian Open z dziką kartą. Jeśli nie dostąpi tego zaszczytu, to będzie musiał czekać aż wycofają się kolejni zawodnicy. Na razie Panfil jest siódmy w kolejce.

 

4. Łukasz Kubot (druga runda singla w Doha & pierwsza runda debla w Doha)
Kubot postawił twarde warunki Ernestsowi Gulbisowi w spotkaniu drugiej rundy turnieju ATP w Doha. Łotysz w inauguracyjnych sezon zawodach był w wysokiej formie, co pokazał w kolejnym meczu z Rafaelem Nadalem. Nasz zawodnik uległ Gulbisowi w trzech setach, wcześniej pokonując Daniela Gimeno-Travera. Kubotowi nie powiodło się jednak w deblu, gdzie w parze z Marcinem Matkowskim uległ Ivanowi Dodigowi i Marcelo Melo.

 

5. Michał Przysiężny (pierwsza runda w Doha)
Michał zagrał poprawny mecz przeciwko Florianowi Mayerowi. Problem, że zawiodła psychika i… sędzia, który w kluczowym momencie tie-breaka wywołał aut. Przy stanie 4:2 dla Przysiężnego w tie-breaku trzeciego seta Polak posłał piłkę w linię. Mayer zdołał tylko przyłożyć rakietę i piłka poleciała daleko w aut. Sędzia wywołał jednak aut, po czym po chwili się poprawił. Punktu to Przysiężnemu jednak nie przysporzyło i nasz zawodnik przegrał wygrany mecz.

 

6. Alicja Rosolska (pierwsza runda w Brisbane & kwalifikacje w Sydney)
Szóste miejsce Rosolskiej głównie, dzięki niespodziewanie dobremu występowi w Sydney w kwalifikacjach do turnieju singlowego, gdzie Polska uległa dopiero w tie-breaku trzeciego seta notowanej na 62. pozycji w światowym rankingu Pauli Ormaechei. W deblu w Brisbane nasze najlepsza deblistka odpadła już w pierwszej rundzie. Partnerowała jej tam Katarzyna Piter, dla której początek sezonu jest ciężki.

 

7. Marcin Matkowski (pierwsza runda debla w Doha)
Jak napisał na blogu Marek Furjan, przebywający w Doha, Matkowski na początku sezonu jest nieco zardzewiały i potrzebuje kilku spotkań, żeby wejść na odpowiedni poziom. Od kolejnego tygodnia będzie grał już z Mariuszem Fyrstenbergiem. Oby doszedł do formy przed Australian Open.

 

8. Katarzyna Piter (pierwsza runda kwalifikacji w Brisbane & druga runda kwalifikacji w Sydney)
Kasia rzuciła się od początku sezonu na głęboką wodę i jak na razie przegrywa. W Brisbane nied dała rady Alexandrze Panovej, czyli zawodniczce w jej zasięgu. Tam też w parze z Rosolską odpadła w pierwszej rundzie debla. Nieco lepiej było w Sydney, gdzie po wygranej z Vesną Dolonc przyszła porażka po zaciętym meczu z Shahar Peer.

 

9. Tomasz Bednarek (pierwsza runda debla w Chennai)
Debiut w nowym sezonie ma też za sobą Tomasz Bednarek. Szału jednak nie zrobił i wraz ze swoim partnerem Michaiłem Elginem uległ parze Brunstrom/Nielsen w niespełna godzinę.

 

HUBERT BŁASZCZYK

TWITTER: @hubertblaszczyk

Kategoria: Tenis
Komentarze (0)