Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Tenis Rosjanki w najmocniejszym składzie w Krakowie. Polki przed trudnym wyzwaniem

Rosjanki w najmocniejszym składzie w Krakowie. Polki przed trudnym wyzwaniem

Tenis | 29 grudnia 2014 22:31 | Hubert Błaszczyk
W Polsce nie pojawi się piękna Maria Kirilenko (pierwsza z prawej), ale pozostałe zawodniczki zgłosiły gotowość do gry.
fot. Flickr
W Polsce nie pojawi się piękna Maria Kirilenko (pierwsza z prawej), ale pozostałe zawodniczki zgłosiły gotowość do gry.

Trzy Rosjanki sklasyfikowane w czołowej trzydziestce rankingu WTA mogą zagrać w meczu Pucharu Federacji z Polską w Krakowie. Swój udział w lutowym spotkaniu potwierdziła już Maria Szarapowa. Prezes Rosyjskiej Federacji Tenisowej, Szamil Tarpiszczew potwierdził, że pod Wawelem zjawią się także inne czołowe rosyjskie tenisistki.

 

- Przeciwko Polsce może zagrać Witalia Diaczenko, która miała dobre wyniki w ostatnim sezonie. Na pewno zagra Maria Szarapowa, być może - Kuzniecowa, Makarowa, Wiesnina i Pawliuczenkowa. Czyli mamy sześć dziewczyn na cztery miejsca w drużynie, bo wszystkie potwierdziły chęć gry – powiedział dziennikowi „Sport-Ekspres”, Tarpiszczew.


Szarapowa to zawodniczka, której szerszej publiczności nie trzeba przedstawiać. Obecna wiceliderka rankingu WTA po dwóch latach bez wielkoszlemowego tytułu wygrała w 2014 roku turniej Rolanda Garrosa w Paryżu. Z Polską musi zagrać, jeśli chce wystąpić na Igrzyskach Olimpijskich w Rio. W przeszłości Szarapowej nie paliło się do gry w reprezentacji. Ostatni raz mieszkanka amerykańskiego Bradenton na Florydzie w Pucharze Federacji zagrała w 2012 roku przeciwko Hiszpanii. Pewne jest, że występ przeciwko Polsce nie będzie jej ostatnim w 2015 roku w narodowych barwach. Szarapowa zagra również w ewentualnym półfinale lub barażu o utrzymanie w elicie.


- W przypadku drugiego meczu jeszcze nie rozmawialiśmy o szczegółach, bo nie wiadomo gdzie i z kim będziemy grać. Ale pierwszy mecz w Krakowie mamy już całkowicie potwierdzony – dodał Tarpiszczew.


Pełen skład rosyjskiej reprezentacji będzie znany 27 stycznia. Wtedy mija termin zgłoszeń do Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Wiadomo jednak, że do dyspozycji Anastazji Myskiny będą wszystkie czołowe rosyjskie tenisistki. Oprócz Szarapowej, w Krakowie powinny zagrać Jekaterina Makarowa i Jelena Wiesnina. Pierwsza to czołowa singlistka świata, która z Wiesniną tworzy świetny duet deblowy. Rosjanki występują ze sobą od trzech lat i mają na swoim koncie dwa wielkoszlemowe tytuły – Roland Garros (2013) i US Open (2014). Czwartą zawodniczkę Myskina wybierze z trójki Pawliuczenkowa (24 WTA), Kuzniecowa (27 WTA) i Diaczenko (81 WTA).


Przed rokiem Rosjanki zlekceważyły Puchar Federacji. Do Hobart w lutym poleciały zawodniczki z trzeciej, czwartej, a nawet piątej setki rankingu WTA. Efekt? 15 wygranych gemów w 4 meczach. W barażu w Soczi przeciwko Argentynie zagrały już Makarowa i Wiesnina, które z pomocą Walerii Sołowiewej rozprawiły się z zawodniczkami z Ameryki Południowej 4:0.


Niezależnie od tego na jakie ostateczne zestawienie zdecyduje się Myskina, Polki staną przed trudnym zadaniem. Spotkanie będzie rozgrywane na nawierzchni twardej w hali, a na takiej Agnieszka Radwańska jeszcze nie pokonała Szarapowej. Z Makarową nasza najlepsza tenisistka ma dobry bilans meczów (4 zwycięstwa i 2 porażki). Oprócz krakowianki w szerokim składzie reprezentacji Polski znalazły się Magda Linette (133 WTA), Katarzyna Piter (156 WTA), Paula Kania (163 WTA), Urszula Radwańska (179 WTA) i deblistki Klaudia Jans-Ignacik (60 WTA) i Alicja Rosolska (61 WTA).


HUBERT BŁASZCZYK
TWITTER: @hubertblaszczyk

Kategoria: Tenis
Komentarze (0)