Sport4fans.pl Tenis Janowicz podjął walkę z Berdychem

Janowicz podjął walkę z Berdychem

Tenis | 23 lutego 2013 11:25 | Hubert Błaszczyk
Jerzy Janowicz

Po niepowodzeniu w Rotterdamie, dobre wyniki w tym tygodniu na światowych kortach osiągał Jerzy Janowicz. Nasz najwyżej sklasyfikowany tenisista dotarł do ćwierćfinału w Marsylii, pokonując Lukasa Rosola i Juliena Benneteau. Łodzianina zatrzymał dopiero Tomas Berdych.

Janowicz sprawił jednak Berdychowi wiele kłopotów, choć początek pojedynku wcale na to nie wskazywał. Polak wyglądał na rozkojarzonego i dobre akcje przeplatał dużymi błędami. Berdych grał z kolei spokojnie, realizując swój plan, który polegał na prowadzeniu długich wymian.

W pierwszym secie chwila nieuwagi i serial błędów kosztował Janowicza przełamanie. Utrata podania z tak klasowym zawodnikiem jak Czech poskutkowała również stratą seta. Polak pierwszą partię zakończył jednak z 15 niewymuszonymi błędami, co na tym poziomie nie mogło się nie odbić na wyniku.

W drugim secie „Jerzyk” poprawił swoją grę i zminimalizował liczbę błędów. Miał jednak nadal duże problemy ze swoim popisowym uderzeniem forhendowym. W drugiej partii żaden z zawodników nie miał szansy break pointowej, doszło więc do tie-breaka. W nim Polak pokazał swój najlepszy tenis i nie pozwolił Berdychowi na zdobycie nawet punktu. Co ciekawe do zera tie-breaka Janowicz wygrał również w pojedynku 1/8 z Julienem Benneteau.

Dobra gra w drugiej partii optymistycznie pozwalała patrzeć na wynik decydującego seta. Zdawał się to potwierdzać początek, kiedy to obaj zawodnicy wygrywali pewnie swoje gemy serwisowe. W ósmym gemie przy podaniu Janowicza na chwilę uleciała koncentracja. Przy stanie 30:15 dla Polaka, łodzianin zaczął popełniać proste błędy. Trzy oddane za darmo piłki Berdychowi sprawiły, że Czech przełamał Janowicza i chwilę później serwował udanie na mecz.

Pomimo porażki, występ Janowicza w Marsylii należy ocenić pozytywnie. „Jerzyk” pokonał we Francji Juliena Benneteau, który tydzień wcześniej odprawił w Rotterdamie Rogera Federera. Ćwierćfinał w Marsylii przysporzy również „Jerzykowi” nieco punktów. Każdy udany występ Janowicza w tej fazie sezonu procentuje podwójnie, bowiem Janowicz nie musi bronić wielu punktów z poprzedniego sezonu. Schody zaczną się dopiero w maju, a następnie w czerwcu, kiedy Polak będzie musiał zagrać dobrze w turniejach przed Roland Garros oraz obronić punkty podczas Wimbledonu.