Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Tenis Radwańska ze zwycięstwem w WTA Finals! Polka dołącza do legend tenisa.
Agnieszka Radwańska z pucharem.
fot. Facebook
Agnieszka Radwańska z pucharem.

Radwańska ze zwycięstwem w WTA Finals! Polka dołącza do legend tenisa.

Tenis | 01 listopada 2015 18:36 | Hubert Błaszczyk

Agnieszka Radwańska odniosła w niedzielę największy sukces w karierze. Polka po dramatycznym i pełnym zwrotów akcji spotkaniu pokonała Petrę Kvitovą 6:2, 4:6, 6:4 w finale imprezy kończącej sezon – WTA Finals. Krakowianka dołącza tym samym do legend tenisa. Zwycięstwo w Singapurze pozwoliło jej awansować na 5. pozycję w rankingu WTA.

 

Jeśli ktokolwiek miał wątpliwości czy Radwańska jest zdolna do wielkich zwycięstw po tym tygodniu już ich nie ma. Polka w przeciągu czterech dni pokonała trzy z pięciu najlepszych zawodniczek rankingu WTA. W meczach z Halep, Muguruzą i Kvitovą wykazywała się ogromną odpornością mentalną.

 

Niedzielny finał z Czeszką układał się dla Radwańskiej wręcz wzorowo. Polka przejmowała inicjatywę w wymianach i rozprowadzała ewidentnie zmęczoną Kvitovą. Petra była bezradna. Nie potrafiła wstrzelić się w kort, a Radwańska nie popełniała błędów. Do stanu 6:2, 4:3 miała na swoim koncie zaledwie jeden niewymuszony błąd. Od tego momentu zmienił się obraz gry. Kvitova znacząco podwyższyła poziom swojego tenisa. Zaczęła trafiać regularnie i mocno w kort. To musiało się odbić na wyniku. Czeszka wygrała 5 gemów z rzędu, od zwycięstwa w całym turnieju dzieliły ją zaledwie cztery gemy. Wtedy znów doszło do zwrotu akcji. Polka zaczęła lepiej serwować i returnować. Kvitova wygrywała piłki, ale już nie tak łatwo jak pod koniec drugiego seta. Kluczowy dla losów spotkania był siódmy gem, w którym po grze na przewagi Radwańska przełamała rywalkę. Takiej szansy na zwycięstwo w całym turnieju Polka już nie wypuściła. Wygrała dwa kolejne gemy i mogła ze swoim sztabem szkoleniowym cieszyć się z ogromnego sukcesu.

 

Kluczem do wygranej była regularność Radwańskiej. Polka w całym spotkaniu popełniła zaledwie 5 niewymuszonych błędów. To wynik, który w swoich najlepszych występach osiągał Rafael Nadal. Krakowianka miała w trakcie tego spotkania słabsze momenty. Gdy Kvitova prowadziła 2:0 w trzecim secie wydawało się, że nasza najlepsza tenisistka nie odwróci już losów spotkania. Radwańska pokazała jednak, że mentalnie dorosła do wielkich zwycięstw. Wytrzymała ten mecz psychicznie i fizycznie, bo w Singapurze grała z ogromnym zmęczeniem i bólem.

 

Agnieszka Radwańska dołączyła tym samym do innych wybitnych tenisistek, które wygrywały turniej kończący sezon imprez WTA w XXI wieku.

Zwycięstwo w Singapurze pozwoliło Radwańskiej wskoczyć do dziesiątki najlepiej zarabiających tenisistek w historii, a przede wszystkim wskoczyć na 5. pozycję w rankingu WTA. Jeszcze w maju wydawało się, że awans do turnieju kończącego sezon będzie misją nie do wykonania. Polka po Roland Garros zajmowała 26 miejsce na liście Race (obejmującą bieżący sezon).


HUBERT BŁASZCZYK
TWITTER: @hubertblaszczyk

Kategoria: Tenis
Komentarze (0)