Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Żużel Złoty Emil
Emil Sajfutdinow został nowym IME.
fot. Marcin Karczewski / Superstar.com.pl
Emil Sajfutdinow został nowym IME.

Złoty Emil

Żużel | 20 września 2014 12:25 | Hubert Błaszczyk

Emil Sajfutdinow został w piątek Indywidualnym Mistrzem Europy. W Częstochowie był bezbłędny w rundzie zasadniczej, gromadząc 15 punktów. W finale jednak przeszarżował i musiał uznać wyższość Grigorija Łaguty, Petera Kildemanda i Nickiego Pedersena. Ostatni wyścig nie miał jednak wpływu na klasyfikację generalną.


Przed ostatnią rundą w Częstochowie, Sajfutdinow miał 3 punkty przewagi nad drugim Kildemandem i 6 punktów nad Pedersenem i Martinem Vaculikiem. Rosjanin postanowił jednak patrzeć na przeciwników i swoją świetną jazdą rozstrzygnął losy tytułu jeszcze w rundzie zasadniczej. Wygraną dał mu wyścig osiemnasty, w którym po walce z nim upadł Peter Kildemand. Duńczyk wiedział, że przyjechanie na metę za Sajfutdinowem nic mu nie daje i postanowił przeprowadzić ułańską szarżę. Przesadził i z powtórki został wykluczony.


W rundzie zasadniczej rozstrzygnęły się również losy trzeciego miejsca. Jadący kilka dni po operacji złamanego obojczyka, Martin Vaculik zaliczył słabsze zawody (8 punktów) i nie zakwalifikował się nawet do biegu ostatniej szansy. Na to czyhał tylko Nicki Pedersen, który starannie kolekcjonował punkty i ostatecznie zakończył Indywidualne Mistrzostwa Europy z brązowym krążkiem na szyi.


Finał zawodów był więc sprawą czysto prestiżową. Spotkali się w nim Sajfutdinow, Kildemand, Pedersen i Grigorij Łaguta. W pierwszej odsłonie zawodnicy jechali bardzo blisko siebie. W pewnym momencie podniosło Sajfutdinowa, który zanotował groźny upadek. Wyszedł z niego bez szwanku, ale z powtórki został wykluczony. W drugim podejściu szans rywalom nie dał Łaguta. Zawodnik miejscowego Włókniarza w całych zawodach wygrał pięć wyścigów, tylko raz przywiózł dwójkę . Na drugim miejscu przyjechał do mety Pedersen, który ograł na dystansie srebrnego medaliste IME, Kildemanda.


HUBERT BŁASZCZYK
TWITTER: @hubertblaszczyk

Kategoria: Żużel
Komentarze (0)