Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Żużel Polish Speedway Battle - pracowity sezon reprezentacji Polski

Polish Speedway Battle - pracowity sezon reprezentacji Polski

Żużel | 27 marca 2015 15:57 | Redakcja
Janusz Kołodziej w barwach reprezentacji Polski.
fot. Wojciech Tarchalski / Superstar.com.pl
Janusz Kołodziej w barwach reprezentacji Polski.

Cztery międzynarodowe mecze na czterech torach, rozegrane w przeciągu sezonu 2015. To nowy pomysł na promocję żużla i reprezentacji Polski. Szczegóły poznaliśmy podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Krośnie w czwartek 26 marca, tuż przez inaugurującym sezon eliminacyjnym turniejem „Złotego Kasku”. Krosno wybrano nieprzypadkowo. To tutaj 19 kwietnia odbędzie się bowiem pierwsza impreza cyklu Polish Speedway Battle. Nasza narodowa drużyna podejmie Team Słowiański, złożony z zawodników ze Słowacji, Ukrainy, Chorwacji, Łotwy oraz Rosji.


Konferencje, której gośćmi byli: przewodniczący GKSŻ Piotr Szymański, prezydent Krosna Piotr Przytocki, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie dyrektor Michał Tabisz, Janusz Kołodziej jako członek reprezentacji Polski, prezes KSM Krosno Janusz Steliga i Jakub Kępa z firmy Best Speedway Management, rozpoczął efektowny trailer promujący cykl. Został nagrany w Poznaniu, a w rolę „aktorów” wcielili się Jarosław Hampel, Krzysztof Kasprzak, Maciej Janowski i Piotr Pawlicki. Trailer uchylił rąbka pierwszej tajemnicy. Cykl składał się będzie z czterech spotkań narodowej drużyny, obok Krosna ich gospodarzami będą: Piła 3 czerwca, Gdańsk 31 lipca i Lublin 10 października.


Następnie poznaliśmy szczegóły nowego projektu. – Narodowa reprezentacja pokazywała się kibicom często tylko raz w sezonie przy okazji Drużynowego Pucharu Świata. To z pewnością zbyt rzadko, a przecież jest to chyba najbardziej utytułowana reprezentacja narodowa w naszym kraju w ostatnim czasie. Stąd rozpoczęliśmy organizację meczów z drużynami Reszty Świata, które zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem kibiców. Od trzech sezonów Ostrów organizuje mecze międzypaństwowe, najpierw z Rosją, potem z Australią, a w tym roku z Danią. Ale cykl nazwany Polish Speedway Battle to zupełna nowość. Nieprzypadkowo poszczególne spotkania odbędą się na torach drużyn II ligowych. Kibice w tych ośrodkach nie mają bowiem możliwości regularnego oglądania naszych najlepszych zawodników, nie wspominając o światowych gwiazdach. Teraz to się zmieni - powiedział Piotr Szymański.


- Cieszę się że pierwszy mecz z cyklu odbędzie się na naszym terenie. Podkarpacie zawsze było przyjazne dla sportu. Ja sam prywatnie jestem kibicem żużla - dodał dyrektor Michał Tabisz, a warto zaznaczyć, że Urząd Marszałkowski w Rzeszowie aktywnie włączył się w organizację kwietniowego meczu.


A gospodarz Krosna Piotr Przytocki pochwalił się sportowym klimatem swojego miasta. – Krosno jest ośrodkiem do którego bardzo chętnie przyjeżdżają nasze narodowe reprezentacje, jeśli nie pierwsze, to młodzieżowe. Mamy dobrą bazę i dobry klimat dla sportu.

 

Z kolei prezes Steliga obiecał , że z okazji spotkania 19 kwietnia nastąpi otwarcie nowego parku maszyn, z pewnością jednego z najnowocześniejszych w Polsce. Niebawem nastąpi też planowana od dłuższego czasu wymiana czarnej żużlowej nawierzchni na krośnieńskim torze. – Ale 19 kwietnia jeszcze nasi zawodnicy będą musieli jeździć z przodu aby nie pobrudzić sobie swoich nowych, kadrowych kevlarów - dodał żartobliwie.


Janusz Kołodziej przyznał, że reprezentowanie barw narodowych zawsze było dla niego czymś wyjątkowymi i podziękował za powołanie na to spotkanie. – Miałem trochę sukcesów, nie chcę ich wartościować, jazda w reprezentacji, to wielka przyjemność i zarazem zaszczyt.

 

Wiemy już, że obok Kołodzieja w pierwszym meczu w Krośnie pojadą: Jarosław Hampel, Krzysztof Kasprzak, Maciej Janowski, Piotr Pawlicki oraz Bartosz Zmarzlik. A rywale? Team Słowiański utworzą: Emil Sajfutdinov, Artem Łaguta, Andrzej Lebiediew (ma słowiańskie korzenie) Andrej Karpov, Jurica Pavlic oraz Martin Vaculik. Trenerem ekip rywali podczas całego cyklu będzie… i to z pewnością wielka niespodzianka dla kibiców - Hans Nielsen, czyli legendarny „profesor z Oksfordu”!


Jakub Kępa z firmy Best Speedway Management, która we współpracy z GKSŻ będzie przygotowywać poszczególne turnieje, przedstawił garść najważniejszych informacji. Bilety na mecz w Krośnie można już kupować w Internecie na stronie www.kupbilet.pl, w punktach STS i salonach Empik w całym kraju, będą także dostępne oczywiście w Krośnie. Cena 45, 35 oraz 20 złotych. Spotkanie w Krośnie zaplanowano na godzinę 13,45 ze względu na spodziewaną transmisję telewizyjną na antenie TVP. Wcześniej, bo o godz. 11:00 w jednej z krośnieńskich galerii handlowych odbędzie się spotkanie z zawodnikami.

 

A pozostałe mecze? – Mogę zdradzić już dziś, że w Pile rywalami biało-czerwonych będzie team, który wybierze z najlepszych zawodników sam Hans Nielsen, będzie to jego drużyna. W Gdańsku nasza kadra zmierzy się z najlepszymi obcokrajowcami, którzy w ostatnim czasie reprezentowali Wybrzeże, natomiast zamykający cykl mecz w Lublinie jest pomyślany jako rewanż za lubelskie spotkanie Polska-Mistrzowie Świata, które odbyło się jesienią 2013 roku - poinformował Kępa.

Kategoria: Żużel
Komentarze (0)