Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Żużel Typy SPORT4FANS na Grand Prix w Tampere

Typy SPORT4FANS na Grand Prix w Tampere

Żużel | 16 maja 2015 10:59 | Redakcja
Greg Hancock jest faworytem GP w Tampere.
fot. Wojciech Tarchalski / Superstar.com.pl
Greg Hancock jest faworytem GP w Tampere.

W sobotę w fińskim Tampere odbędzie się druga runda cyklu Grand Prix. Miejmy nadzieję, że obędzie się bez większych skandali. Inauguracyjny turniej zakończył się, bowiem gigantyczną wpadką organizacyjną, która została zamieciona pod dywan.


Przed rokiem w Tampere również nie było idealnie. Zawody były nudne jak flaki z olejem, a na torze tworzyły się dziury. Wygrał podobnie jak w Warszawie – Matej Zagar. Słoweński komandos lubi trudne warunki, czego odzwierciedleniem są jego wyniki w tego typu zawodach w cyklu Grand Prix.


W tym roku ma być inaczej. Tor w Tampere został położony dużo wcześniej. Zmieniła się też jego geometria. Jak mówi Jari Makinen, który testował przed trzema tygodniami obiekt, jest to zmiana na lepsze. Jedyną przeszkodą ma być niska temperatura. W fińskim mieście ma być zaledwie… 5 stopni Celsjusza!


Kto jest faworytem sobotnich zawodów? Nie będę oryginalny. Greg Hancock, Jarosław Hampel, Nicki Pedersen i Tai Woffinden – tak według mnie będzie wyglądał wyścig finałowy tego wieczoru. Cała czwórka jest w świetnej formie i na torze, gdzie kluczową rolę może odgrywać start powinna brylować. Przed rokiem do półfinałów nie wszedł Hampel, ale wszyscy doskonale wiemy, jakie problemy sprzętowe miał nasz zawodnik. Na szczęście początek tego sezonu pokazuje, że pokonał przeciwności i znów liczy się w grze.


W roli czarnego konia zawodów stawiałbym Macieja Janowskiego i Michaela Jepsena Jensena. Obaj dobrze rozpoczęli sezon. Co prawda Duńczyk słabiej pojechał w Rzeszowie, ale poza tym widać występem widać, że jest w formie. Janowski z kolei wyleczył kontuzję kolana i zdobył komplet punktów we Wrocławiu. Grand Prix to inna bajka, ale Magic chyba dorósł, żeby rywalizować z najlepszymi. Powinien zameldować się co najmniej w półfinale.


Duże problemy mogą mieć Krzysztof Kasprzak i Niels Krisitan Iversen. Duńczyk przed rokiem męczył się w Tampere niemiłosiernie. Polak jest z kolei bez formy. Zostaje już na starcie i na dystansie pomimo dużej ambicji i woli walki nie jest w stanie nadrobić straconego dystansu, a w Finlandii moment startowy będzie decydujący.


Występ w Tampere będzie ważny dla Timo Lahtiego. Fin określa ten start jako jeden z jego największych dni w karierze. Jeśli się nie spali może z powodzeniem rywalizować z najlepszymi. Do półfinałów nie wjedzie, ale może urwać kilka punktów najlepszym żużlowcom świata.


Typy Huberta Błaszczyka:
1. Greg Hancock
2. Jarosław Hampel
3. Nicki Pedersen
4. Tai Woffinden

---------------------------
6. Maciej Janowski
11. Krzysztof Kasprzak

 

 

Typy Mateusza Dziopy:
1. Nicki Pedersen – Duńczyk od początku sezonu prezentuje wysoką formę i w Finlandii z pewnością będzie należeć do grona faworytów. W polskiej Ekstralidze regularnie zdobywa powyżej 10 punktów i myślę, że w Tampere nie będzie inaczej.

 

 

2. Tai Woffinden – Woffinden, podobnie jak Pedersen, w lidze spisuje się znakomicie. Dodatkowo na torze Tampere czuje się znakomicie – w zeszłym roku w wygraniu zawodów przeszkodziła mu jedynie dziura, w którą wpadł podczas biegu finałowego. Triumfował wówczas Matej Zagar.

 

3. Greg Hancock – Ten typ to może w pewnym sensie zaskoczenie, ale sympatycznego Amerykanina oprócz wyników broni doświadczenie, które może być bezcenne w Finlandii. Zwłaszcza jeżeli tor będzie wyglądał tak samo jak w zeszłym roku.

 

4. Jarosław Hampel – Zawodnik Falubazu w tej chwili jest chyba najlepszym polskim zawodnikiem, co potwierdza postawa w lidze. To głównie dzięki jego postawie drużyna z Zielonej Góry plasuje się na drugim miejscu w tabeli. Dodatkowym plusem może okazać się dłuższy wypoczynek tego zawodnika, bowiem tydzień temu odwołano konfrontację jego zespołu z ekipą z Tarnowa.


Pozostali Polacy:
Krzysztof Kasprzak – KK w ubiegłym sezonie w Finlandii się nie pojawił ze względu na uraz. W tym sezonie jeździ w kratkę. Dobre starty w Grudziądzu i w Tarnowie przyćmiewają kiepskie występy w turnieju Best Pairs w Toruniu i w Gorzowie podczas ostatniej kolejki Ekstraligi. Trudno wytypować co zaprezentuje w Tampere, ale mój wrodzony optymizm daje szanse na półfinał.


Maciej Janowski – Zawodnik Sparty dopiero zbiera doświadczenie w cyklu Grand Prix, ale fakt ten go nie dyskwalifikuje z walki o półfinał. Po kiepskim starcie w konfrontacji w ligowym meczu z KS Toruń, popularny Magic znacznie poprawił swoją dyspozycję i kto wie czy nie będzie on czarnym koniem w Tampere. Rozsądek podpowiada jednak, że ciężko będzie mu awansować do półfinału.


HUBERT BŁASZCZYK (@hubertblaszczyk)
MATEUSZ DZIOPA (@Mateusz_Dziopa)

 

Kategoria: Żużel
Komentarze (0)