Szukaj:

Sportowe artykuły, felietony, reportaże, wywiady i wiele więcej...

Sport4fans.pl Żużel Startuje najlepsza liga świata!

Startuje najlepsza liga świata!

Żużel | 13 kwietnia 2013 20:40 | Hubert Błaszczyk
Ubiegłoroczny finał ENEA Ekstraligi.
fot. Wojciech Tarchalski / Superstar.com.pl
Ubiegłoroczny finał ENEA Ekstraligi.

Już w niedzielę swoje rozgrywki zainauguruje najlepsza liga świata na żużlu – ENEA Ekstraliga. Sezon 2013, może być jednym z najciekawszym w historii, dawno bowiem nie zdarzyło się tak, by do tytułu mistrza Polski aspirowało tak wiele klubów. Ciekawie będzie również na dole tabeli. W dodatku po zakończeniu rozgrywek dojdzie do ich reorganizacji. Ekstraliga będzie liczyła 8 zespołów, z elity spadną więc 2 drużyny, a trzecia od końca pojedzie w barażach.


Unia Tarnów
1. Kołodziej, 2. Vaculik, 3. Janowski, 4. Madsen, 5. A. Łaguta/Jamróg, 6. Gomólski, 7. Borowicz/Koza.

Zespół mistrza Polski w porównaniu z poprzednim sezonem dość znacząco się osłabił. Przede wszystkim ekipę Marka Cieślaka opuścił Greg Hancock. Amerykanin był jednym z ojców sukcesu tarnowian. Formacja juniorska Unii nie będzie już tak mocna, bo w wiek seniora wszedł Maciej Janowski. Obok Kacpra Gomólskiego występować będzie teraz Mateusz Borowicz lub Ernest Koza. Obaj zawodnicy nie są jednak objeżdżeni na tym poziomie rozgrywek i ich punktów może w końcowym rozrachunku brakować. Bolączką Jaskółek może być też obsada piątej pozycji seniora. O ile na własnym torze Artiom Łaguta, czy też Jakub Jamróg powinni zagwarantować przyzwoitą zdobycz punktową, to na wyjeździe wcale tak być nie musi.

 

Stal Gorzów
1. Iversen, 2. Nermark, 3. Kasprzak, 4. Gapiński, 5. Sundstroem, 6. Zmarzlik 7. Cyran/Cyfer.

Wicemistrzowie również w dość znacznym stopniu przewietrzyli skład. Przede wszystkim swoją przygodę z gorzowskim zespołem zakończył Tomasz Gollob. Zespół opuścili też Michael Jepsen Jensen i Matej Zagar. Z ubiegłorocznego trzonu pozostali tylko Niels Krisitan Iversen i Krzysztof Kasprzak. Włodarze klubu postanowili kontynuować stawianie na Skandynawów i sprowadzili w przerwie zimowej Daniela Nermarka i Linusa Sundstroema. Ten pierwszy dogadany był z Włókniarzem Częstochowa, ale ostatecznie zdecydował się na Gorzów, gdzie od kilku lat mieszka. Zespół Stali wygląda na bardzo wyrównany, ale nie sądzę, żeby Gapiński i Sundstroem prezentowali wyrównaną formę. Wiele nie można się również spodziewać po Cyferze i Cyranie. Obaj mogą pojechać dobre zawody u siebie i słabo na wyjeździe.


Unibax Toruń
1. Holder, 2. Ward, 3. Miedziński, 4. Gollob, 5. Brzozowski/P. Przedpełski 6. E. Pulczyński, 7. K. Pulczyński

W Toruniu zbudowali bardzo mocny skład. Trójka zawodników z Grand Prix – Chris Holder, Tomasz Gollob i Darcy Ward – mówi sama za siebie. Silnym punktem Unibaxu będzie również para juniorska. Bracia Pulczyńscy, to w Polsce już uznana marka, niewielu młodzieżowców z innych zespołów będzie się im w stanie przeciwstawić. W ubiegłym roku nierówną formę prezentował Adrian Miedziński, jeśli jednak Miedziak ustabilizuje swoje zdobycze punktowe na poziomie 8-10 punktów, to torunianie będą głównymi kandydatami do zwycięstwa w rundzie zasadniczej. Oczywiście, do obsadzenia pozostaje pozycja piątego seniora, ale na MotoArenie coraz lepiej radzi sobie Paweł Przedpełski, a na wyjazdach piątego zawodnika może zastępować jeden z braci Pulczyńskich.


Stelmet Falubaz Zielona Góra
1. Jonsson, 2. Hampel, 3. Protasiewicz, 4. Jensen, 5. Davidsson, 6. Dudek, 7. Adamczewski
Jeśli Unibax będzie miał rywala w walce o pierwsze miejsce, to będzie nim na pewno zespół Stelmetu Falubazu Zielona Góra. Prezes Robert Dowhan sprowadził w przerwie zimowej do Zielonej Góry, Jarosława Hampela i Mikkela B. Jensena. Polak to już uznana marka, zawsze można na niego liczyć i nigdy nie schodzi poniżej pewnego poziomu. Z kolei Duńczyk, to nadzieja światowego żużla. Już w ubiegłym sezonie w rozgrywkach Drużynowego Pucharu Świata pokazał swoje nieprzeciętne umiejętności. Słabszym punktem w składzie zielonogórzan będzie Jonas Davidsson. Szwed potrafi jednak jeździć na żużlu, ostatni rok miał nieudany, ale niewykluczone, że Skandynaw odnajdzie dobrą formę sprzed dwóch lat i będzie cieszyć swoją jazdą kibiców. Mocnym punktem są juniorzy. Patryk Dudek to jeden z najlepszych młodzieżowców w Polsce. W przypadku Adamczewskiego również można liczyć na przyzwoitą zdobycz punktową.

 

Polonia Bydgoszcz
1. Hancock, 2. Buczkowski, 3. Łoktajew, 4. Kościecha, 5. Andersen, 6. Woźniak, 7. Curyło
W składzie bydgoszczan zbyt wiele jest niewiadomych. Łoktajew, Kościecha, czy Andersen potrafią prezentować iście kameleonową formę. W poprzednim sezonie zaskoczeniem była postawa Ukraińca, ale jak to czasami bywa w przypadku młodych żużlowców, często po dobrym roku przychodzi słabszy. Według nas Polonia będzie wygrywać u siebie. Zapewnią to Greg Hancock i Krzysztof Buczkowski oraz solidni juniorzy. Wydaję mi się jednak, że Polonistom do końca przyjdzie walczyć o ligowe utrzymanie i podopieczni Jacka Woźniaka pojadą w barażu z drużyną z pierwszej ligi.

 

PGE Marma Rzeszów
1. Pedersen, 2. Walasek, 3. Okoniewski, 4. Pavlic, 5. Andersson, 6. Sówka, 7. Gaschka/Kret

Sprowadzenie do Rzeszowa Nickiego Pedersena, to jeden z hitów transferowych w ENEA Ekstralidze. Duńczyk sam jednak ligi nie wygra, a partnerów do osiągnięcia najwyższych celów ma średnich. Grzegorz Walasek i Rafał Okoniewski, to czołówka polskich seniorów, ale już Pavlic, czy Andersson to prawdziwe niewiadome. Chorwat i Szwed to młodzi zawodnicy, którzy często nie potrafią ustabilizować swojej formy. Mocnym punktem zespołu powinien być natomiast Łukasz Sówka.

 

Włókniarz Częstochowa
1. Sajfutdinov, 2. G. Łaguta, 3. Jepsen Jensen, 4. Holta, 5. Jabłoński/Szombierski, 6. Czaja, 7. Malczewski/Łęgowik

Zespół, który na pewno będzie warto oglądać, ze względu na walecznych zawodników, których pod Jasną Górą jest wielu. Sajfutdinov, Łaguta, Jepsen Jensen, Holta, Szombierski – te nazwiska mówią same za siebie. Każdy z tych zawodników ma na swoim koncie wiele wyścigów, które są w czołówce żużlowych akcji na youtube. Problemem może być jednak niestabilna forma Rune Holty, czy też niepewna obsada pozycji piątego seniora. Mirosław Jabłoński i Rafał Szombierski gwarantują zdobycz punktową na własnym torze, ale na wyjazdach, gdzie walka toczyć się będzie o punkty bonusowe o 5-7 oczek może być ciężko. Niedoświadczeni w ligowych bojach są również Rafał Malczewski i Hubert Łęgowik. Częstochowianom wróżymy walkę o czwarte miejsce z Unią Tarnów.


Betard Sparta Wrocław
1. Jędrzejak, 2. Woffinden, 3. Ljung, 4. Batchelor, 5. Suchecki, 6. Bojarski, 7. Malitowski
W mojej opinii kandydat numer jeden do spadku z ENEA Ekstraligi. Nazwiska Petera Ljung, czy Zbigniewa Sucheckiego nie bardzo pasują do najlepszej ligi świata. Piotr Baron dysponuje też jedną z najsłabszych formacji juniorskich. Patryk Malitowski gdzieś zatrzymał się w rozwoju, a Łukasz Bojarski dotychczas występował w zespołach niższych klas rozgrywkowych. Zespół pociągnąć mają Jędrzejak, Woffinden i Batchelor, ale czy im się uda? Szczerze w to wątpimy.

 

Start Gniezno
1. Zagar, 2. Ułamek, 3. Lindbaeck, 4. Watt/B. Pedersen 5. P. Świderski/Adamczak 6. O. Fajfer 7. Lisiecki

Gnieźnianie mają szeroką kadrę, także są zabezpieczeni na wypadek kontuzji. Brak lidera sprawia jednak, że Start może mieć ciężko o ligowe punkty na wyjazdach. Antonio Lindback, to dobry materiał na czołowego zawodnika świata, pytanie czy już poukładał sobie wszystkie sprawy w głowie i jest w stanie skupić się tylko na speedway’u. Sebastian Ułamek i Bjarne Pedersen raczej już prochu nie wymyślą. W przypadku doświadczonego Polaka można liczyć na 5-9 punktów. Z kolei forma Duńczyka to duża niewiadoma. Pedersen to zawodnik niezwykle chimeryczny, często unikający walki, typowy startowiec. Cała nadzieja więc w Mateju Zagarze, Lindbacku i Piotrze Świderskim, który w Gnieźnie chce odbudować swoją formę. W zespole Startu jest jednak dwóch niedoświadczonych juniorów, co według na spowoduje, że w 2014 roku gnieźnian nie ujrzymy w gronie ekstraligowców.

 

Unia Leszno
1. Bjerre, 2. Lindgren 3. Prz. Pawlicki 4. Baliński 5. Zengota/M.Michelsen 6. Pio. Pawlicki 7. T. Musielak

W Lesznie nigdy nie było problemu z młodzieżą. Nie będzie go również w tym sezonie, bo Piotr Pawlicki z Tobiaszem Musielakiem, to chyba najmocniejsze zestawienie w całej ENEA Ekstralidze. Zespół w przerwie zimowej opuścił Jarosław Hampel. Na jego miejsce sprowadzeni został Fredrik Lindgren. Szwed nie jest typowym liderem, ale kilkanaście punktów w meczu gwarantuje. Sporą niewiadomą będzie forma Kennetha Bjerre, waleczny Duńczyk to jednak charakterny zawodnik i na pewno zrobi wszystko, żeby zaprezentować się dobrze w nowym otoczeniu. Pawlicki i Baliński na własnym torze gwarantują pewną zdobycz punktową, a na wyjazdach walkę do końca o każdy metr toru. Nie wiadomo, czego spodziewać się po Zengocie, którego rozwój został nieco zastopowany. W Częstochowie przeplatał dobre mecze ze słabszymi. W razie czego leszczynianie mają w odwodzie Mikkela Michelsena, który w każdej chwili może wskoczyć do składu.

 

Typowanie miejsc w sezonie zasadniczym:
1. Unibax Toruń
2. Stelmet Falubaz Zielona Góra
3. Unia Leszno
4. Unia Tarnów
5. Włókniarz Częstochowa
6. Stal Gorzów
7. PGE Marma Rzeszów
8. Polonia Bydgoszcz
9. Start Gniezno
10. Betard Sparta Wrocław
 

Kategoria: Żużel
Komentarze (0)